Get to know the full list of Muntinlupa candidates here.

Election time is here again (as we all know by now, for sure).

Please see all the candidates you can choose from who will lead you for the next three years.

Please feel free to research on their achievements and their platforms (we will update if we get to know their platforms — hello, candidates! please reach out to us so we can put your platforms beside your names).

Here you go!

MAYOR

1 – Aguilar, Baby (Workers and Peasants Party)

2 – Fresnedi, Jaime (Liberal Party)

3 – Mariñas, Red (National Unity Party)

4 – Marmeto, Oscar (Ind)

5 – Victa, Rudy Arcay (Pederalismo Ng Dugong Dakilang Samahan)

Photo by @jenny635jfp

VICE MAYOR

1 – Burgos, Rafael (Ind)

2 – Dioko, Celso (NUP)

3 – Gabriel, Timmy Richard (WPP)

4 – Simundac, Temy (Partido Demokratiko Pilipino Lakas ng Bayan)

From Top-Destination-Choice-The-Philippines.com

COUNCILORS

FIRST DISTRICT

1 – Arciaga, Ivee (NUP)

2 – Arciaga, Louie (LP)

3 – Boncayao, Paty Katy (LP)

4 – Calalang, Doctora Ning (NUP)

5 – Camilon, Allan Aman (LP)

6 – Carandang, Doc Danny (Ind)

7 – Casaldon, Caloy (NUP)

8 – Corro, Raul (PDPLBN)

9 – De La Cruz, Ryan (Ind)

10 – De Lara, Churchill (PDDS)

11 – Diaz, Alexson (LP)

12 – Dimatulac, Tristan (Ind)

13 – Dolleton, Jay (NUP)

14 – Echavez, Nicanor (LP)

15 – Gabriel, Timrich (WPP)

16 – Maligaya-Mangudadatu, Mai (NUP)

17 – Marquez, King (NUP)

18 – Nava, Sonnyboy (WPP)

19 – Niefes, Valentino (LP)

20 – Regala, Jojo (PDDS)

21 – Sanchez, Evelyn (WPP)

22 – Sebastian, Joshua (NUP)

23 – Teves, Melchor Gaspar (PDPLBN)

24 – Teves, Phanie (NUP)

 

SECOND DISTRICT

1 – Aquino, Amy (Ind)

2 – Arevalo, Dhes (Ind)

3 – Baes, Lester (PDPLBN)

4 – Bagatsing, Ryan (PDPLBN)

5 – Constantino, Luvi (NUP)

6 – Emetrio, Willie (Ind)

7 – Escandor, Nica (NUP)

8 – Gonzaga, Grace (NUP)

9 – Hilapo, Arlene (LP)

10 – Macaylas, Kenneth (PDDS)

11 – Manalo, Allan (NUP)

12 – Martinez, Elliot (PDPLBN)

13 – Miranda, Allan (NUP)

14 – Moldez, Rodolfo Jr. (LP)

15 – Nofuente, Ariel (NUP)

16 – Rongavilla, Marissa (PDPLBN)

17 – Santiago, Nep (PDPLBN)

18 – Santos, Nilo (NUP)

19 – Sevilla, Jun Metong (LP)

20 – Ulanday, Victor Sr. (NUP)

21 – Vasquez, Gonza (Partido Federal Ng Pilipinas)

 

May the best candidates win.

May they solve all the problems in Muntinlupa City.

May we all vote wisely.

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.